Ile kosztuje sprowadzenie auta z Japonii? Jakie opłaty? Jakie formalności?

Sprowadzanie auta z Japonii to popularny sposób na kupno zadbanego, sprawnego technicznie samochodu. Japończycy bardzo dbają o swoje pojazdy, a ponadto rzadko kiedy je używają, głównie w weekendy. Decydując się więc na używane auta z Japonii, można mieć pewność, że będziemy zadowoleni z zakupu. Jakie opłaty wiążą się ze sprowadzeniem auta z Japonii i z jakimi formalnościami należy się liczyć?

Sprowadzanie aut z Japonii – dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się, czy auta z Japonii warto sprowadzać. Okazuje się, że odległość nie stanowi już dzisiaj problemu, a można w ten sposób zyskać bardzo dobry samochód. Wiele wynika ze sposobu życia mieszkańców Japonii. Na co dzień korzystają głównie z metra, mają świetnie rozwiniętą sieć połączeń. Z własnych pojazdów korzystają głównie w weekendy, kiedy chcą np. wyjechać poza miasto. W efekcie są to więc samochody użytkowane sporadycznie. Kolejną kwestią jest wyjątkowa dbałość o auto, utrzymywanie w nim czystości, ulepszanie wyposażenia itp. Godną pochwały postawą jest też bardzo skrupulatne opisywanie stanu rzeczywistego pojazdu w ogłoszeniach. Nie musimy martwić się, że jakieś usterki zostaną zatajone, Japończycy to naród, który słynie z uczciwości, także w tym przypadku.

Auta na zamówienie – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy określić, jakiego samochodu poszukujemy. Dużą popularnością cieszą się youngtimery i auta klasyczne z Japonii. Można zająć się poszukiwaniami samodzielnie lub zlecić to firmie zajmującej się importem aut z Japonii. W obu tych przypadkach konieczne jest ustalenie specyfikacji pojazdu. Dotyczy to marki, modelu, rocznika, przebiegu, wyposażenia itp. Należy też zaznaczyć, w jakiej cenie powinno być dane auto.

Jeśli samodzielnie poszukujemy auta na sprzedaż, powinniśmy skupić się przede wszystkim na przeglądaniu aukcji. Można tego uniknąć, zdając się na działania zewnętrznej firmy, która ma już doświadczenie w sprowadzaniu samochodów z Japonii. Jeśli dany model auta zostanie odnaleziony i będzie on spełniał nasze wymagania, wówczas konieczne jest podpisanie umowy i wpłata zaliczki. W tej chwili firma przystępuje do licytacji bądź zakupu auta, następnie odbywa się transport pojazdu do kraju, co może trochę potrwać.

Koszt sprowadzenia auta z Japonii

Ze sprowadzeniem samochodu z Japonii wiążą się konkretne opłaty. Zapłacić należy nie tylko za sam pojazd, ale też za transport, do tego dochodzi cło, VAT i akcyza. Sama aukcja też jest płatna, a ponadto pojawia się prowizja. Konieczne będzie także przetłumaczenie dokumentów samochodu przez tłumacza przysięgłego, żeby go zarejestrować w Polsce, co jest kolejnym wydatkiem. To właśnie z powodu wielu formalności i opłat, warto zlecić specjalistom sprowadzenie samochodu z Azji. Niektóre firmy, poza samym zamówieniem auta, oferują też sprawdzenie samochodu pod kątem technicznym. Wszystko po to, by ocenić, jakie elementy trzeba wymienić, co należy naprawić, by odebrany samochód był od razu w 100% sprawny, bezpieczny i gotowy do użytku. Może się okazać, że niezbędne jest wykonanie prac renowacyjnych i detailingowych, wiele zależy od danego modelu i rocznika. Takie rozwiązania są proponowane przez firmy, które oferują kompleksowe usługi z zakresu sprowadzania aut.

Skontaktuj się z nami

Biuro w Polsce

  • RICHTER Polska
  • ul. Gliwicka 41
  • 44-171 Taciszów

Rozmawiamy po polsku, angielsku i niemiecku