Ile kosztuje sprowadzenie auta z Emiratów Arabskich? czy to się opłaca?

Nowe Bugatti, powypadkowe, ale w śmiesznie niskiej cenie Ferrari, Lamborghini – to marzenie niejednego fana motoryzacji. I całkiem realne do spełnienia, jeśli zdecydujesz się na sprowadzanie aut z Emiratów Arabskich. Tylko… czy to faktycznie się opłaci? Przedstawiamy koszty samochodów z Dubaju.

Jak przebiega import aut z Dubaju, ile kosztuje transport pojazdów?

Jeśli chcesz sprowadzić samochód z Dubaju, masz tak naprawdę kilka możliwości. Pierwsza z nich to zakup nowego lub powystawowego auta bezpośrednio u dealera. Znacznie częściej korzysta się jednak z domów aukcyjnych takich jak Copart czy Emirates Auction, a także z serwisów motoryzacyjnych.

Gdy korzystasz z domów aukcyjnych, konieczne jest wpłacenie kaucji przed rozpoczęciem licytacji. Jest ona zwracana, jeśli nie wygrasz oferty. Natomiast znajdując używane auto w serwisie motoryzacyjnym, przed zakupem należałoby dokładnie sprawdzić jego stan mechaniczny, najlepiej w sprawdzonym serwisie. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy firmy pośredniczącej w sprowadzaniu aut z zagranicy, nie musisz się o to martwić, ona zajmie się tym za ciebie.

Następnie konieczne jest załatwienie spraw związanych z odprawą, a także załadunkiem auta do kontenera. Pojazdy zwykle wysyłane są drogą morską do portu w Gdyni lub do Bremerhaven w Niemczech. I tutaj pojawiają się pierwsze poważne wydatki, związane ze sprowadzaniem aut z Dubaju, ponieważ transport oraz odprawa to koszt ok. 10 000 – 15 000 zł (poza tym pamiętaj, że konieczne jest tłumaczenie przysięgłe dokumentów na język angielski). Korzystając z pośrednika, musisz liczyć się z nałożeniem prowizji, aczkolwiek firmy specjalizujące się w imporcie aut zwykle mają wynegocjowane korzystniejsze ceny frachtu, dzięki czemu okazuje się, że ich usługi wcale nie są tak drogie, jak mogłoby się z początku wydawać.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Formalności z tym związanych jest wiele, to m.in. złożenie wniosku o wydanie karty oraz tablic eksportowych, bez których nie można dokonać odprawy celnej w Polsce. Należy też pamiętać o skopiowaniu i przetłumaczeniu karty rejestracyjnej, którą należy zwrócić, dopełniający procedury w arabskim urzędzie.

Jakie są opłaty sprowadzanie aut z Emiratów Arabskich?

To jeszcze nie koniec opłat związanych ze sprowadzeniem aut z Emiratów Arabskich – konieczne jest uregulowanie cła, podatku, akcyzy oraz rejestracja pojazdu w Polsce. Ale po kolei.

Cło wynosi 10% wartości zakupu samochodu. Podatek VAT to 23% wartości zakupu auta. W przypadku, gdy pojazd transportowany jest do portu w Niemczech, podatek VAT to 19% wartości auta.

Dla pojazdów o silnikach do 2000 cm3 akcyza wynosi 3,1% wartości samochodu, a w przypadku silników powyżej 2000 cm3 – 18,6%.

Auto w Polsce musi od razu zostać ubezpieczone, natomiast koszty związane z rejestracją są już stosunkowo nieduże, to ok. 250-300 zł.

Podsumowując, samo sprowadzenie samochodu  może kosztować cię nawet do 50 000 zł. Czy to się opłaci?

Jakie są opłaty sprowadzanie aut z Emiratów Arabskich?

Niestety, nie spodoba ci się nasza odpowiedź na pytanie, czy się sprowadzanie samochodów z Dubaju opłaca się, ponieważ brzmi: to zależy od wielu czynników. Z pewnością nie ma to sensu w przypadku, gdy decydujesz się na pojazd ze średniej półki, ponieważ opłaty związane z odprawą, transportem, a także rejestracją auta w Polsce są zbyt wysokie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nawet jeśli samochód posiada świadectwo homologacji umożliwiające poruszanie się na terenie Unii Europejskiej, konieczne może okazać się wprowadzenie kilku modyfikacji. Najczęściej w takich autach trzeba zamontować tylne światło przeciwmgielne, wymienić termostat, a także światła kierunkowskazów.

Jednak im droższy i bardziej luksusowy pojazd, tym całe przedsięwzięcie robi się bardziej opłacalne, ponieważ ostatecznie oszczędność może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, w porównaniu do auta kupionego w Polsce. Ponadto w Emiratach Arabskich często można dostać modele trudno dostępne w jakimkolwiek innym miejscu.

Na co trzeba uważać? Na samochody powypadkowe oraz używane, które, choć nierzadko stanowią wyjątkowo atrakcyjny widok na dubajskich złomowiskach, byłoby zbyt kosztowne w renowacji i naprawie, co często okazuje się… po czasie.

Ze względu na mnogość procedur, zwykle nie zaleca się także sprowadzania aut z Dubaju na własną rękę. Najczęściej zleca się to firmom pośredniczącym, które wyszukują samochód, organizują jego odprawę oraz transport z Emiratów Arabskich, a także pomagają już na miejscu, w Polsce.

Skontaktuj się z nami

Biuro w Polsce

  • RICHTER Polska
  • ul. Gliwicka 41
  • 44-171 Taciszów

Rozmawiamy po polsku, angielsku i niemiecku